Nový termín na SKUPINOVÝ KREATÍVNY KOUČING: od 3. septembra 2021 podrobnosti sú TU »

Art-recy-fórum

dscf2469m

Recyklujem rada. Je to moja vášeň – stále potrebujem niečo prerábať. Z môjho pohľadu je to jednoduché a čisté. Je to svojim spôsobom umenie. A hlavne – je to radosť!

Tomuto predchádzalo obdobie, keď ma pohľad na množstvo vecí, ktoré sa domácnosťou s deťmi preženie za desať rokov desil. Deti rýchlo rastú, skúšajú a hľadajú čo by ich bavilo a my s nimi – nad kopou vecí, ktoré nám najskôr bolo treba a potom už nie, som vždy mala v hlave otázku: Musí to byť takto?

Prvotne som sa s tým vysporiadala tak, že som začala zbierať staré rifle. Dnes mám z nich ušité – púzdro na slúchatká, púzdro na mobil, obaly na diáre. Niektoré som povyšívala a sú z nich podložky pod kvety. Kilá riflí padli na poťahy na stoličky. Rifle mi poslúžili aj na pár pekných dizajnových kúskov.

púzdro na sluchátka

Púzdro na sluchátka – staré rifle, farby.

Som fanúšik recyklovania. Uvedomelá spoločnosť začína pri uvedomelom jednotlivcovi. Aj ja chcem k tomu prispieť. Tvorenie rukami ma baví a dáva mi energiu. Možno preto som v kopách starých vecí videla kopy materiálu na tvorbu. Práve na nich som skúšala rôzne lepidlá, škroby a farby. To, čo sa mi osvedčilo som si nechala na dosah.

Najviac ma zaujalo tužidlo na prírodné materiály Powertex.  Ale o tom som úž písala veľa-krát. Nahradí akékoľvek lepidlá, stužovače, laky alebo lepiace hmoty. Vyrába sa aj vo farbe.

Je k nemu výtvarníkmi vyvinutý a otestovaný rad pigmentov, hmôt a doplnkou a nezapácha ako väčšina lepidiel a lakov. Som z neho nadšená! Svoje nadšenie z tužidla Powertex šírim do sveta. Je to ideálne médium na recyklovanie – ale pozor len prírodných materiálov. Na milosť zobralo iba polystyrén.

bankar-a-ucitel

Staršie domáce recyklovanie – papier, tričká.

Venovať čas tejto aktivite s deťmi sa mi zdá prijateľná cesta ako im o recyklovaní povedať. Priestor, kde by v spoločnosti ľudí mohli deti  vytvoriť niečo užitočné a ich rodičia by boli pri tom. Mohli to vidieť a ihneď oceniť. Každý deň sú v škole a my nevidíme, okrem  známok v žiackej knižne,  či má pani učiteľka energiu na slovo uznania. To je pre nás všetkých a deti tiež dôležité.

Mimo školy máme svoj priestor a je na nás ako ho využijeme. Takýto chlapci vedia toho v mnohých smeroch viac ako my – ich rodičia a sú aktívne akční. Viem čo, hovorím – mám to doma. Sú samozrejme športové aktivity a podobné možnosti ale tu sa nie vždy dokážeme zladiť. Deti potrebujú vedieť, že na nich máme čas, že chceme a vieme byť s nimi. Potrebujú naše uznanie a chcú byť užitoční.

Takto vzniklo  Art-recy-fórum – priestor pre tvorbu ľudí rôzneho veku, z rôznych materiálov, rôznych vecí a za rôznym účelom. Tu môžeme ako rodičia deťom ukázať, že nie všetko je nutné vyhodiť. Že recyklovaním môžeme šetriť nielen vlastné peniaze, svoju energiu ale aj priestor a prírodné zdroje. Žijeme tu a teraz – na tejto planéte. Je na nás, čím ju budeme ďalej zaplňovať a čo deti naučíme.

Toto bolo - noviny+lekárnička po záruke.

Toto bolo – noviny+lekárnička po záruke.

Je pre Vás príjmený pocit, že to za čo ste už raz zaplatili, zvykli sme si na to – nemusíte vyhodiť? Vitajte v klube, sme rovnaká “krvná skupina”. Môžeme to zrecyklovať na vec, ktorá prinesie nový úžitok nám alebo niekomu, kto to potrebuje. Alebo môžeme vyrobiť recy-darček pre radosť. Dôvodov aj spôsobov môže byť veľa.

Jeden z mojich obľúbených postupov, ako zrecyklvoť prírodné materiály s pomocou tužidla Powertex som spracovala do online klubu MAJME ČAS. Obsahuje videonávody, ako sa s tužidlom pracuje spolu s návodmi na spracovanie prírodných materiálov.

Robím aj živé kurzy.  Sú veľmi príjemné. Vždy sa cítime užitočne, keď tvoríme z materiálu, ktorý by sme už inak vyhodili. Skúste to spolu so mnou, teším sa na Vás – naživo alebo vo vnútri online klubu »

Ivana Gemzická
Autorka osobných šperkov "BE HAPPY">> autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre
  • Kreativita ako liek

    Stiahnite si 6 liečivých trikov s okamžitým účinkom:

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Podcast