Art-recy-fórum

dscf2469m

Recyklujem rada. Je to moja vášeň – stále potrebujem niečo prerábať. Z môjho pohľadu je to jednoduché a čisté. Je to svojim spôsobom umenie. A hlavne – je to radosť!

Tomuto predchádzalo obdobie, keď ma pohľad na množstvo vecí, ktoré sa domácnosťou s deťmi preženie za desať rokov desil. Deti rýchlo rastú, skúšajú a hľadajú čo by ich bavilo a my s nimi – nad kopou vecí, ktoré nám najskôr bolo treba a potom už nie, som vždy mala v hlave otázku: Musí to byť takto?

Prvotne som sa s tým vysporiadala tak, že som začala zbierať staré rifle. Dnes mám z nich ušité – púzdro na slúchatká, púzdro na mobil, obaly na diáre. Niektoré som povyšívala a sú z nich podložky pod kvety. Kilá riflí padli na poťahy na stoličky. Rifle mi poslúžili aj na pár pekných dizajnových kúskov.

púzdro na sluchátka

Púzdro na sluchátka – staré rifle, farby.

Som fanúšik recyklovania. Uvedomelá spoločnosť začína pri uvedomelom jednotlivcovi. Aj ja chcem k tomu prispieť. Tvorenie rukami ma baví a dáva mi energiu. Možno preto som v kopách starých vecí videla kopy materiálu na tvorbu. Práve na nich som skúšala rôzne lepidlá, škroby a farby. To, čo sa mi osvedčilo som si nechala na dosah. Prehľad osvedčených vecí je TU.

 Najviac ma zaujalo tužidlo na prírodné materiály Powertex.  Ale o tom som úž písala veľa-krát. Nahradí akékoľvek lepidlá, stužovače, laky alebo lepiace hmoty. Vyrába sa aj vo farbe. Je k nemu výtvarníkmi vyvinutý a otestovaný rad pigmentov, hmôt a doplnkou a nezapácha ako väčšina lepidiel a lakov. Som z neho nadšená!

Svoje nadšenie z tužidla Powertex šírim do sveta. Je to ideálne médium na recyklovanie – ale pozor len prírodných materiálov. Na milosť zobralo iba polystyrén.

Pred záverom minulého roku som prehodnocovala svoje projekty – radikálnym rezom 80/20. Do ďalšieho roka som vybrala 20 % najkvalitnejšie, najužitočnejšieho a najzmysluplejšieho z mojej práce. Za obeť padol „Výtvarný e-shop“ ako celok. To najlepšie, čo mi štvor-ročná práca na ňom priniesla je teraz v samostatných projektoch:

Art-recy-fórum

Paličkovanie ON-LINE

Hodváb ON-LINE

Bolo to pre mňa ťažké odhodlať sa na takúto zmenu. Inšpirovala ma „Plážová prípravka“ . Prišla som síce do nej už ako „plážová stredoškoláčka“ ale veľa mi toho povedala. Moja už niekoľkoročná pani učiteľka Stáňa vie, čo jej študenti potrebujú. V rámci úloh prípravky – pri prehodnocovaní súladu medzi tým, kde práve som a kam smerujem som došla k tomu, že mi chýba aktivita alebo priestor pre  rodičov s deťmi –  konkrétne s chlapcami od 8-9 rokov.

bankar-a-ucitel

Staršie domáce recyklovanie – papier, tričká.

Priestor, kde by v spoločnosti ľudí mali chlapci možnosť vytvoriť niečo užitočné a ich rodičia by boli pri tom – mohli to vidieť a ihneď oceniť. Každý deň sú v škole a my nevidíme, okrem  známok v žiackej knižne,  či má pani učiteľka energiu na slovo uznania. To je pre nás všetkých a deti tiež dôležité.

Mimo školy máme svoj priestor a je na nás ako ho využijeme. Takýto chlapci vedia toho v mnohých smeroch viac ako my – ich rodičia a sú aktívne akční. Viem čo, hovorím – mám to doma. Sú samozrejme športové aktivity a podobné možnosti ale tu sa nie vždy dokážeme zladiť. Deti potrebujú vedieť, že na nich máme čas, že chceme a vieme byť s nimi. Potrebujú naše uznanie a chcú byť užitoční.

Tak som si dala dokopy čo robím, čo má syn rád, kam smerujeme  a čo môžem ponúknuť. Vyšlo mi z toho Art-recy-fórum – priestor pre tvorbu ľudí rôzneho veku, z rôznych materiálov, rôznych vecí a za rôznym účelom. Tu môžeme ako rodičia deťom ukázať, že nie všetko je nutné vyhodiť. Že recyklovaním môžeme šetriť nielen vlastné peniaze, svoju energiu ale aj priestor a prírodné zdroje. Žijeme tu a teraz – na tejto planéte. Je na nás, čím ju budeme ďalej zaplňovať a čo deti naučíme.

Toto bolo - noviny+lekárnička po záruke.

Toto bolo – noviny+lekárnička po záruke.

Je pre Vás príjmený pocit, že to za čo ste už raz zaplatili, zvykli sme si na to – nemusíte vyhodiť? Vitajte v klube, sme rovnaká “krvná skupina”. Môžeme to zrecyklovať na vec, ktorá prinesie nový úžitok nám alebo niekomu, kto to potrebuje. Alebo môžeme vyrobiť recy-darček pre radosť. Dôvodov aj spôsobov môže byť veľa.

Jeden z mojich obľúbených postupov, ako zrecyklvoť prírodné materiály s pomocou tužidla Powertex som spracovala do on-line kurzu. Obsahuje videonávody, ako sa s tužidlom pracuje spolu s návodmi na spracovanie prírodných materiálov.

Robím aj živé kurzy.  Sú veľmi príjemné. Vždy sa cítime užitočne, keď tvoríme z materiálu, ktorý by sme už inak vyhodili. Ochutnávku recyklovania mojimi spôsobmi nájdete v ebooku zdarma. Skúste to spolu so mnou, teším sa na Vás – naživo, vo vnútri ebooku alebo on-line kurzu.

 

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, on-line kurzu maľovania na hodváb pre začiatočníkov "Hodváb ON-LINE">> a kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre
  • Kreativita ako liek

  • Najnovšie články
  • Kategórie