Nový termín na SKUPINOVÝ KREATÍVNY KOUČING: od 3. septembra 2021 podrobnosti sú TU »

Hodváb a Silk Colors Green Label

Na úvod o tom, čomu väčšina ľudí hovorí hodváb – Pongé. Pongé je asi najznámejšie zo všetkých druhov hodvábu. Je to ľahká, jemná hladká látka. Pongé 5 je mierne priesvitné. Mierne priesvitné je priesvitné asi tak, že keď pod hodvábnu vitráž z tohto hodvábu vložíte obrázok s jasnými obrysmi – vidíte kontúry obrázka tak jasne, že sa dajú obtiahnuť. Ponge 6 je priesvitné o čosi menej – ale tiež je to veľmi jemná a tenká látka.

Pongé má plátnovú väzbu a veľmi nízku hmotnosť. Zo všetkých druhov hodvábu je cenovo najdostupnejšie, preto sa asi používa najčastejšie.  Je dosť ľahko krčivé. Táto jeho vlastnosť sa dá aj využiť. Keď vyperiete šál Pongé napríklad rozmer 180 x 90 cm a necháte ho voľne uschnúť – získate jemnú látku prírodnej bielej farby s prirodzene pokrčeným vzhľadom, ktorá sa do využiť ako šál alebo dekoratívny záves na okno – aj bez žehlenia.

Použiť ho ako záclonu niektoré zdroje neodporúčajú, pretože je veľmi jemné a ostré slnko by ho mohlo prepáliť. To ale asi nemysleli našu zemepisnú šírku:) Ideálne využitie hodvábu Pongé sú šatky, šály, štóly, pareo, závesy. Ale nielen Pongé je hodváb. Máme ešte veľa druhov – šifón, krepsatén, krepdešín, krepžoržet, buret, twil a aj ďalšie. Ale o tom nabudúce.

Dnes sa je téma výber farieb na hodváb. Veľká väčšina začiatočníkov v maľovaní na hodváb preferuje zažehlovacie farby.  Tiež som sa kedysi takto učilaDnes s eshopom plným inovačných materiálov a farieb  mám pre Vás iný typ na úplný začiatok: predguttované hodvábne šatky a farby Silk Colors Green Label značky Jacquard.

Predguttovanú hodvábnu šatku si vyberiete podľa toho aký máte veľký rám na maľovanie hodvábu a ak veľký, tak podľa toho, ktorá Vám padne do oka. Gutta na hodvábe je už zafixovaná, nie je treba riešiť – či vo fixačnom roztoku pustí alebo nie.

Podrobnejšie o farbách Silk Colors Green Labelsú to naparovacie farby na hodváb ale neľakajte sa, sú  fixovateľné  okrem toho, že parou aj špeciálnym fixatívom Permanent Dyeset Concentrate. Koncentrát pridáte do vody podľa návodu, 24 hodín presušený hodváb namočíte podľa pokynov a je to! Máte krásnu šatku a jemnosť hodvábu cítite na dokyk. Medzi naparovacími a zažehľovacími farbami je totiž rozdiel – hodváb namaľovaný naparovacími farbami na hodváb je na dotyk vždy jemnejší, bez ohľadu na značku farieb. Výrobca tieto farby s koncentrátom predáva aj ako sadu pre deti, tak sa netreba obávať. Treba sa pustiť do toho.

Na začiatok potrebujeme: predguttovanú šatku, farby Silk Colors Green Label, fixatív Permanent Dyeset Concentrate a mydlový roztok na pranie Synthrapol.

Šatku natiahneme na rám a farbami vymaľujeme „ako omaľovánku“. Farby necháme 24 hodín sušiťa potom sa môžeme nachystať na namáčanie do fixatívu. Podľa návodu pripadá na 1 liter studenej  vody 30 ml/tri polievkové lyžice/ fixatívu a na 3 m2 látky pripadajú 3 litre roztoku vody s koncentrátom.

Po mojom prvom pokuse dávam trochu viac roztoku. Vzory na šatke sa mi ale na niektorých miestach jemne pootláčali /to otláčanie vidím údajne len ja mojím prísnym okom/– tak som buď málo hýbala látkou alebo bolo málo roztoku, v ktorom som namáčala. Fixatív chytil pri namáčaní šialene fialovú farbu, tak už som sa v duchu so šatkou lúčila, ale po vypraní v Synthrapole to bolo OK.

Pranie v Synthrapole: šatku som po vybraní z fixatívu poriadne vyžmýkala. Je z Pongé 5, takže to išlo veľmi ľahko. V lavóriku som už mala pripravenú vlažnú vodu so 3 lyžicami Synthrapolu. Tam som šatku preprala a nechala 10 minút v lavóriku “postáť”. Potom som pláchala v studenej vode.

Po zafixovaní sa farby krásne rozjasnili a rozsvietili. S výsledkom prvého pokusu som bola veľmi spokojná.

Majte sa krásne a majte čas na to, čo Vás baví
Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka osobných šperkov "BE HAPPY">> autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre
  • Kreativita ako liek

    Stiahnite si 6 liečivých trikov s okamžitým účinkom:

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Podcast