Maľovanie na textil

Experiment 1: Tričko maľované farbou Dye-Na-Flow a doplnené lepenými akrylovými kamienkami s Lumiere 3D

Farbu Dye-Na-Flow máme v ponuke ako zažehľovaciu farbu na hodváb. Môžu sa s ňou maľovať aj jemná bavlna a syntetické materiály, tak som skúšala či naozaj.

Klasické bavlnené tričko značky Adler, u ktorého mám vyskúšané že je to ozaj jemná bavlna je iba podložené kartónom. Maľovala som bez vypínania a vyťahovania. Ako prvé som nakreslila modré kruhy. Pokým zaschli, vytvorila sa po ich okrajoch jemná mapa – taká, ako keď maľujeme hodváb, len to trvalo dlhšie. Zdala sa mi, že farba sa nerozpíja.

Po zaschnutí, som pridávala ďalšie farby. V presvedčení, že farba na bavlne nazapíja som nechala veľmi malý priestor medzi odtieňmi a farby sa zliali – je to vidieť na žltej, zelenej aj oranžovej. To zlievanie nie je viditeľné ihneď – ale príde…

Pri maľovaní s ružovou som už vedela ako to ide a nechala som priestor medzi farbami dosť veľký, tak sa nezliali 🙂

Akrylové kamienky sú prilepené lepidlom Lumiere 3D.

 Experiment 2: Maľovanie záclony farbou Dye-Na-Flow

Obľúbená záclona vyšedivela – pôvodne mala žlté a oranžové obdĺžniky, ktoré sme sa rozhodli domaľovať presne na tie isté miesta, kde aj pôvodne boli. Farby Dye-Na-Flow je odporúčaná aj na syntetické látky, tak to ideme vyskúšať!

Obrysy obdĺžnikov sme urobili priesvitnou kontúrou a nechali zaschnúť. Potom sme vyplňovali žltou a oranžovou. Farba bola najskôr veľmi jasná, ale po zaschnutí sa jemne zatiahla a zostala trochu tlmená. Tam, kde sme pretreli viac-krát  zostala jasnejšia. Rozdiel oproti prírodnému hodvábu sa mi javí práve v tom, že na prírodnom hodvábe farba jasná a žiarivá aj zostane.

Na koniec sme záclonu po zaschnutí farby zafixovali žehlením a potom “išla” do práčky – vyprať priesvitnú kontúru /kontúra vypadá ako lepidlo/. POZOR – toto poradie je dôležité:

1. najskôr žehliť = fixovať

2. až po žehlení = fixovaní môžeme prať!

 Experiment 3: Maľovanie riflovej sukne farbami na tmavý textil Nerchau

Sukňa je farbená /viac o tom v inom článku/ a domaľovaná farbami na tmavý textil Nerchau cez šablónu značky MEYCO. Cez šablónu nerada maľujem – ale chcela som to vyskúšať. Šablóna je dosť pevná a je ju možné bez problémov  strihať. Najskôr som ju lepila na sukňu klasickým lepidlom na šablónu, ale to podľa mňa veľmi zapáchalo a farba sa aj tak dostávala pod šablónu. Maľovala som tupovacím štetcom MEYCO. Štetec sa mi zdal veľmi tvrdý – odliepala som ním šablónu – toto asi fakt neviem…

Ďalší pokus som dala bez lepenia šablóny sprejom. Šablónu som prilepila na koncoch iba lepiacou páskou a maľovala som obyčajným plochým štetcom na akrylové farby podľa otvorov v šablóne – táto metóda sa mi zdá vhodnejšia a výsledok presnejší /a bez zápachu od lepiaceho spreja/. Odtieň farby Nerchau som si namiešala z modrej a čiernej.

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, on-line kurzu maľovania na hodváb pre začiatočníkov "Hodváb ON-LINE">> a kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre
  • Kreativita ako liek

  • Najnovšie články
  • Kategórie