Nový termín na SKUPINOVÝ KREATÍVNY KOUČING: od 3. septembra 2021 podrobnosti sú TU »

Solárna tlač

DSCF0667

Konečne už máme prvé slnečné dni a dá sa robiť solárna tlač. Pri minuloročnom lete to bolo so solárnou tlačou skôr na fejtón ako na článok o farbách. Svetlo zo žiarovky bol márny pokus – na aktivovanie farby je treba slnečné svetlo.

Solar Fast je farba na papier a prírodné tkaniny, ktorá sa aktivuje slnkom. Stačí natrieť vybratú plochu farbou, nechať osvietiť slnkom a po expozícii neaktivovanú farbu vyprať. Ako vzory sa dajú použiť všetky veci, ktoré vrhajú tieň – kľúče, listy, čipku alebo priehľadná fóliu s vytlačeným negatívom vzoru. 

Farbu Solar Fast sa vyrába v 14 odtieňoch. Existuje aj fólia Solar Fast Film pre atramentové tlačiarne a prací gél k farbám Solar Fast, ktorým sa vyperie neaktivovaná farba.

No a je to celkom alchýmia. Nie len na slnku záleží. Vzor je treba mať podložený niečím pevným. Pri prvých pokusoch som dala kartón a to nebol dobrý nápad.  Aj keď som šablónu so vzorom pritlačila sklom, kartón sa zo spodu odchyľoval a mierne hýbal. Ideálne mi vychádza dať sklo ako podklad, na to napríklad tričko natreté farbou /natierame tam, kde chceme obrázok/ a vzor, ktorý chceme preniesť na tričko prikryť opäť sklom.

DSCF0666

Toto je časť, keď ide o presnosť. Spomínaná alchýmia je práve pranie. Odporučenie, že treba prať vo veľmi teplej vode je správne. Vo vlažnej sa neaktivovanú farbu vyprať nepodarilo. Vtip je v tom, že farba sa aktivuje aj dodatočne, keď ju nevyperiete. Iný prací gél alebo prášok ako ten, ktorý odporúča výrobca som zatiaľ neskúšala.

Fólie, ktoré som použila boli dva druhy. Viac spokojná som bola s fóliou, ktorú som kúpila vo Fax Copy. Je to klasická fólia, na ktorú môžete maľovať alebo písať centropenovou fixou. Predávajú sa rôzne hrúbky. Fixa po zaschnutí nepúšťa farbu ani pri umývaní fólie mydlom.

Pri tlači cez originálne fólie mi farba zostala z časti prisušená na fólii – možno dobre nepriliehal kartón zo spodnej strany. Pri utesňovaní a zaisťovaní vzoru treba byť veľmi obozretný. Ešte prikladám fotografiu použitých fixiek /tiež kúpené vo Fax Copy/

Majte sa krásne a majte čas na to, čo Vás baví,
Ivanka

DSCF0668

Ivana Gemzická
Autorka osobných šperkov "BE HAPPY">> autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre
  • Kreativita ako liek

    Stiahnite si 6 liečivých trikov s okamžitým účinkom:

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Podcast