Svetlonosov čas

Biele tekvice

 

Noc z 31. Októbra na 1. Novembra sa označovala za magickú už veľmi dávno. V túto noc sa údajne duše mŕtvych vracali do sveta živých a  mali moc ovplyvňovať živých ľudí. Preto  ľudia v túto noc zapaľovali svetlá a prezliekali  sa do rôznych podôb, aby mátajúce duše zmiatli a svoje pozemské duše ochránili.

Podľa etnológa Juraja Zajonca je tento sviatok pôvodom keltský. Prelom roka pripadal na prelom októbra a novembra, ktorého  súčasťou bola spomienka na mŕtvych. Bol to večer plný čarov, ktoré Kelti uznávali a svätili. Svetlá, ktorými sa ľudia ochraňovali mali rôzne podoby. Jedným z nich boli a aj stále sú svietniky vyrezané z tekvíc v podobách rôznych tvárí. Svietili aj strašili súčasne. Tento sviatok previezli do USA írsky emigranti a ako vieme –  dostal tam meno Halloween.

DSCF1417

Svietiaca – svetlo nesúca tekvica sa stala symbolom. Jej slovenský názov je SVETLONOS  – doslova znamená svetlo nesúci predmet.  Pôvodne nesvietili len tekvice ale rôzne predmety. Dnes ktorýkoľvek obrázkový kalendár vezmete do ruky, takmer vždy je v ňom  obrázok tekvice v októbri.

tekvice

Tekvice majú rôzne podoby – o to sa vždy  postarajú kreatívci so svojimi krásnymi aj bláznivými nápadmi, veď sa poznáme. Čím viac sa Sviatok všetkých svätých blíži, tým viac sa  tekvice objavujú aj v regáloch obchodov.

Podľa histórie sa zdá, že to nie je jediné, čo má náš prvo-novembrový sviatok spoločné s Halloweenom. Sviatok všetkých svätých je u nás roky časom spomalenia, spomienok a návratov k rodine. Je to čas keď sa všetci na pár dní stíšime, spomalíme,  zastavíme sa a rozsvecujeme svetlá.

Tento rok sa bude konať krásna oslava noci svetiel  spojená so súťažou o najkrajšiu tekvicu – SVETLONOS 2015 – v Liptovskom Mikuláši v záhrade Liptovskej galérie P.M.Bohúňa. Svoje vyzdobené tekvice môžete priniesť  zaregistrovať do súťaže v utorok 27.10.2015 v čase od 9.00 do 17.00 hod.

Nasledujúci deň – v stredu 28.10.2015 v čase od 9.00 do 16.00 hod. môžu všetci návštevníci hlasovať o najkrajšiu tekvicu. Tento deň nás spolu čaká Ohňová šou, Slávnostné rozsvietenie tekvíc a vyhlásenie výsledkov súťaže o najkrajšiu tekvicu.  Všetky podrobnosti sú na tomto plagátiku. Deti majú od štvrtka prázdniny, takže milí rodičia – máme čas, na štvrtok sa nemusíme učiť ♥

 Svetlonos 2015

Všetkých Vás srdečne pozývam, teším sa na Vás a želám veľa svetla a pohody do Vašich dní,

Ivanka

Ivana Gemzická
Autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a on-line kurzov "Paličkovanie ON-LINE">>, on-line kurzu maľovania na hodváb pre začiatočníkov "Hodváb ON-LINE">> a kurzu recyklovania prírodných materiálov s tužidlom Powertex "Recyklovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre
  • Kreativita ako liek

  • Najnovšie články
  • Kategórie