Nový termín na SKUPINOVÝ KREATÍVNY KOUČING: od 3. septembra 2021 podrobnosti sú TU »

Vosková batika

Táto stará textilná technika je očarujúca. Návodov aj literatúry je už v dnešnej dobe široká ponuka. Poučená skúsenosťami iných som vyskúšala voskovú batiku s farbami Dye-Na-Flow značky Jacquard na bavlne aj na hodvábe. Na úplný začiatok som použila ako pomôcky iba to, čo je bežne doma – teda kovovú misku, hrniec s vodou, elektrickú platničku a štetec.

Na roztopenie vosku som si pripravila všetko tak, ako keď roztápam čokoládu – vosk som rozpustila v kovovej miske, ktorá mi presne sedí na malom hrnčeku s vodou. Tenší štetec som do vosku najskôr iba namočila a keď sa voskom nasali vlákna, naberal sa opätovne vosk na tieto vlákna a maľoval rovnomerne. Línie som si naplánovala na pre tento projekt úmyselne hrubšie, aby to bolo celé ľahko realizovateľné.

Vosková batika

Voskové línie

To čo je na obrázku biele je namaľované voskom. Farebné plochy sú vymaľované farbou Dye-Na-Flow, ktorá sa najčastejšie používa ako zažehľovacia farba na hodváb. Jej najväčšie plus je podľa mňa v tom, že sa ľahko rozpíja na tenkých látkach – teda aj na bavlne a aj na umelých tenkých látkach. Vosková “hranica” túto rozpíjavosť spoľahlivo zastaví. Pre kresbe kontúrou sa na bavlne stáva, že farba cez kontúrovú hranicu prepláva.

Navoskované

Navoskované

Maľbu je treba zafixovať zažehlením. Tým súčasne odstránime aj vosk. V tomto momente sa môžeme rozhodnúť, či výsledok už máme alebo ešte chceme pokračovať krakelovaním – to znamená, že všetko natrieme znovu voskom, na ktorom po zasušení urobíme malé prasklinky, cez ktoré bude farba zatekať a vytvárať jemnú “pavučinu”.

Po zaschnutí všetko opäť odžehlíme cez vrstvy starších novín. Pred zažehlením to vypadalo dosť desivo, ale výsledok mal nakoniec celkom úspech.

Krakelované

Krakelované

Taska na jablka

Taska na jablka

Farby Dye-Na Flow sa dajú spolu výborne miešať a vnikajú nové nádherné odtiene. Maľovať s nimi sa dá okrem hodvábu a bavlny aj zmäsová alebo umelá jemná látka. O tom viac píšem v mojom článku Maľovanie na textil. Tu je malá ukážka miešania farieb na bavlne. Línie sú ohraničené opäť voskom:

Vzor batika

Vosková batika a farby Dye-Na-Flow

Vosková batika vznikla v Číne ešte pred naším letopočtom a rozšírila sa Hodvábnou cestou.  Batikovala sa hlavne bavlna a hodváb. V 12. a 13. storočí sa dostala na ostrovy Jáva a tu sa rozvinula do umeleckej podoby. Jávania priniesli tjanting – pero so zásobníkom na horúci vosk. V 17. storočí Holanďania kolonizovali Jávu a priniesli batiku do Európy.

Možnosti sú úžasné a vzhľadom na možnosti, ktoré dáva materiál takmer nekonečné. Vždy vyrobíte niečo iné. Toto je technika, kde je každý kus skutočne originál. Jednotlivé vrstvy hodvábu a farieb sa dajú postupne nanášať a vznikajú stále nové vzory. Po vyskúšaní bavlny a hodvábu som si na batikovanie viac obľúbila hodváb, pretože sa z neho vosk oveľa ľahšie odžehľuje a vypiera. Ale o tom už niekedy nabudúce.

Videonávody nájdete v online klube »

Majte sa krásne a majte čas na to, čo Vás baví
Ivanka

Navoskovany hodvab

Ivana Gemzická
Autorka osobných šperkov "BE HAPPY">> autorka ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> autorka a lektorka projektu "Paličkovanie ON-LINE">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>
Komentáre
  • Kreativita ako liek

    Stiahnite si 6 liečivých trikov s okamžitým účinkom:

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Podcast