Kreativita a disciplína

mandala

Keď som slová kreativita a disciplína počula vysloviť v jednej vete – pripadalo mi to absurdné a nezmyselné. Bolo to v jednom zo sobotných romantických filmov. Vyhlásila ich šéfkuchárka – ihneď ma prebralo, že čo je to? Pri slove kreativita zaostrujem automaticky.

Šéfkuchárke vo filme dopadla slávnostná večera podľa jej najlepších predstáv. Jej tím bol úžasne kreatívny a na disciplínu dokázala dohliadnuť. Darilo sa jej hlavne preto, že každý dával pozor aj sám na seba. A ja som sa nečakane sobotne uvedomila.

Žijem a pracujem v tvorivom prostredí. Projekty vznikajú jeden za druhým a zásadnou vecou je udržať si nadhľad. Určite ste to už počuli – treba sa okolo seba dívať ako by sme stáli na vrchole pyramídy.

DSCF1933

Tempo nového roku je od jeho prvých dní u mňa expresné.  Aby som sa mohla dívať na svoje dni z vrcholu pyramídy musela som si spomenúť na osvedčený recept.

Možno ho poznáte – ak už ste riešili timemanagment alebo ako sa zorganizovať. Ako prvá pomoc je pero a papier. Ihneď potom pravidlo 80/20, ucelené pracovné bloky a „nádoba s pieskom a kameňmi“.  A samozrejme  všetko ešte treba zosúladiť s osobným, ženským kalendárom.

Recept „Prvá pomoc pri prehltení“

1. Naordinujeme si ucelené 1,5 hodinové bloky. Zrušíme písanie zoznamov neurobených vecí a zavedieme  písanie na lístočky – každú vec na zvláštny lístok.  Každému projektu pridelíme zvláštny kalendár po týždni.

2. Papieriky s úlohami rozdelíme podľa dôležitosti na A, B, C. A-čko si predstavíme ako najväčší a najťažší kameň – úlohu, B-čko ako menší kameň a C-čko je drobný piesok.

Vysvetlivky k bodu 2:

A – toto sú najdôležitejšie úlohy s vysokou závažnosťou – na deň maximálne dve

B – úlohy menšie úlohy, kde sa nič nestane ak sa náhodou presunú – ale iba o 1-2 dni /potom by už boli A-čka/

C – drobné úlohy, ktoré nevyžadujú veľké sústredenie, ale keď sa nazbierajú dokážu zahltiť.

3. Vytlačíme si na A4 /alebo iný obľúbený formát/ týždenný kalendár k jednotlivým projektom a pripneme ich vedľa seba na mäkkú nástenku, aby sa dali úlohy prišpendľovať a presúvať. Ladenie je dôležitá súčasť  každého procesu.

kameň

4. Tvorba programu dňa –  tvoríme tak, ako keď plníte prázdnu nádobu  – najskôr  maximálne dva veľké kamene A, potom menšie kamienky B a nakoniec na voľné miesta ešte môže ísť aj piesok – drobné C-čkové úlohy, ktoré keď sa nazbierajú dokážu zahltiť.. Keby sme začali opačne pieskom – veľké kamene by sa už nevošli.

5. V akútnom momente, keď máme pocit že vrchol pyramídy je ďaleko  tu ešte  mám Paretovo pravidlo 80/20 – vyberám 20 % vecí, ktoré ma posunú dopredu a ostatné púšťam. Čas opakovane potvrdzuje, že tomuto pravidlu sa nenadarmo hovorí zlaté. Aj keď to púšťanie je niekedy problém. Niektoré nezmysly si dokážeme úžasne obľúbiť.

6. Nové projekty dočasne neotvárame!

Majte sa krásne a majte čas na to, čo Vás baví

– Ivanka

Komentáre